Karol Wilhelm Wystrychowski


Karol Wilhelm Wystrychowski był wybitną postacią w historii Polski, urodził się 17 kwietnia 1904 roku w Bytomiu.

Jego życie zakończyło się 18 lutego 1980 roku w Chorzowie, gdzie na trwałe zapisał się w pamięci lokalnych społeczności.

W trakcie swojej kariery pełnił rolę sędziego oraz adwokata, a także był aktywnym uczestnikiem wydarzeń historycznych jako powstaniec śląski.

Życiorys

Karol Wilhelm Wystrychowski przyszedł na świat w rodzinie, w której pielęgnowano polskie tradycje narodowe. Jego ojciec, Wojciech, był aktywnym działaczem plebiscytowym oraz radnym Rady Miejskiej Królewskiej Huty, obecnie znanej jako Chorzów. W młodości uczył się w szkole powszechnej oraz uczęszczał do gimnazjum w Bytomiu, gdzie uzyskał świadectwo ukończenia na terenie Królewskiej Huty.

W okresie swojego kształcenia angażował się w działalność tajnego Związku Filaretów oraz był pracownikiem Polskiego Komisariatu Plebiscytowego w Bytomiu. Dodatkowo, jego zapał i patriotyzm zaowocowały uczestnictwem w III powstaniu śląskim. Jednak w 1922 roku, aresztowany przez władze niemieckie, uzyskał wolność dzięki interwencji ze strony Francuzów.

Po podziale Górnego Śląska, z racji przyznania mu stypendium przez województwo śląskie, zdecydował się na podjęcie studiów prawniczych na Uniwersytecie w Poznaniu, które ukończył w 1927 roku. Następnie odbył praktykę aplikancką w kilku powiatowych sądach Górnego Śląska. W 1929 roku zdał egzamin sędziowski, a swoją karierę rozpoczął, pracując jako asesor, a później jako sędzia grodzki w Katowicach.

Rekomendowany przez Frakcję Chrześcijańsko-Demokratyczną w Radzie Miejskiej Królewskiej Huty, Wystrychowski został mianowany na stanowisko zastępcy przewodniczącego Urzędu Rozjemczego ds. Najmu. W 1932 roku miał zaszczyt reprezentować mieszkańców Królewskiej Huty w Kuratorium Rzeźni Miejskiej.

W lutym 1933 roku, po wpisie na listę adwokatów, zdecydował się zrezygnować z sędziowania i otworzył swoją kancelarię adwokacką w Chorzowie. Jednak w wyniku wybuchu II wojny światowej, musiał ukrywać się w Lublinie, aby uniknąć aresztowania przez niemieckie służby. Jego nazwisko znalazło się w „Nadzwyczajnej książce poszukiwawczej – polskiej” (niem. Sonderfahndungsbuch – Polen) z powodu aktywnego udziału w III powstaniu śląskim.

W sierpniu 1944 roku, postanowił zaciągnąć się do 1 Armii Wojska Polskiego, gdzie brał udział w walkach w ramach 3 Dywizji Piechoty.

Po wojnie wrócił do Polski i podjął pracę jako sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego w Katowicach. W 1951 roku przewodniczył sądowi w procesie grupy polskich żołnierzy, którzy usiłowali uciec na Zachód; skazał czterech z nich na karę śmierci, z czego jedna została później wykonana. Wyrok ten został uznany za nieważny w 2004 roku. W lutym 1952 roku przeniesiono go do rezerwy w stopniu majora, a później awansowano do stopnia podpułkownika. Po krótkim czasie pracy jako obrońca w sprawach wojskowych, podjął się roli radcy prawnego w Przedsiębiorstwie Robót Inżynieryjnych Przemysłu Węglowego w Katowicach.

Na koniec stycznia 1953 roku wrócił do pracy jako adwokat, dołączając do Zespołu Adwokackiego nr 4 w Katowicach. Pełnił liczne funkcje, takie jak prezes koła ZBOWiD przy Wojewódzkiej Izbie Adwokackiej oraz rzecznik dyscyplinarny. Był także kierownikiem Komisji Historycznej Oddziału Miejskiego ZBOWiD w Katowicach oraz zajmował się prezydencją Rady Klubu Oficerów Rezerwy w Chorzowie, będąc jednocześnie członkiem Zarządu Miejskiego Ligi Obrony Kraju w Chorzowie.

Odznaczenia

Karol Wilhelm Wystrychowski otrzymał szereg prestiżowych odznaczeń, które świadczą o jego zasługach i odwadze. Do najważniejszych wyróżnień, które nosił, należy Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, a także Śląski Krzyż Powstańczy, który przyznawany był w uznaniu działań podczas walk powstańczych.

W jego zbiorze odznaczeń znajduje się również Srebrny Medal „Zasłużonym na polu chwały”, odznaczenie przyznawane za czyny, które w szczególny sposób przyczyniły się do obrony i walki o niepodległość. Dodatkowo, medal za udział w walkach o Berlin symbolizuje jego zaangażowanie w kluczowych momentach II wojny światowej. Nie można zapomnieć również o Odznace Grunwaldzkiej, przyznawanej za zasługi w działaniach militarnych.

Przypisy

  1. LeszekL. Frelich LeszekL., Sierżant Kępa ucieka na Zachód [online], wyborcza.pl, 10.08.2012 r. [dostęp 13.04.2020 r.]

Oceń: Karol Wilhelm Wystrychowski

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:23