Przekazanie przeterminowanych leków do aptek – co warto wiedzieć?


W związku z powszechnym problemem przechowywania przeterminowanych leków w domowych apteczkach, mieszkańcy Bytomia są przypominani o konieczności ich właściwej utylizacji. Oddawanie starych, niepotrzebnych medykamentów do aptek ma kluczowe znaczenie dla ochrony środowiska oraz zdrowia publicznego. Warto zapoznać się z zasadami, które określają, jakie leki można oddać, a które wymagają specjalistycznej utylizacji. Dodatkowo, w razie wątpliwości, dostępne są numery kontaktowe do instytucji zajmujących się gospodarką odpadami.

Przeterminowane leki można oddawać do wyznaczonych punktów w aptekach, gdzie są one zbierane w celu bezpiecznej utylizacji. Mieszkańcy mogą przekazać m.in. tabletki, syropy oraz puste opakowania po lekach. Ważne jest, aby pamiętać, że odpowiednia segregacja i oddawanie niepotrzebnych medykamentów do aptek zapobiega ich niebezpiecznemu wpływowi na środowisko oraz zdrowie mieszkańców.

Nie wszelkie odpady medyczne mogą być jednak oddawane do aptek. Zużyte strzykawki i igły, a także termometry rtęciowe powinny być oddawane do specjalistycznych punktów, takich jak Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Przed oddaniem, odpady te należy odpowiednio zabezpieczyć, aby uniknąć zagrożenia dla innych osób. W przypadku pytań lub wątpliwości, mieszkańcy mogą skontaktować się z Wydziałem Gospodarki Komunalnej, który udzieli niezbędnych informacji oraz wsparcia w zakresie utylizacji odpadów.

Źródło: Urząd Miasta Bytom


Oceń: Przekazanie przeterminowanych leków do aptek – co warto wiedzieć?

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:7


Zobacz Także