Hotel, który znajduje się przy ul. Dworcowej 16 w Bytomiu, ma swoją historię sięgającą XIX wieku. Jest to obiekt o znaczącej wartości architektonicznej, ulicy Dworcowej w Bytomiu, który został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego.
Jego wyjątkowa architektura przyciąga uwagę zarówno turystów, jak i lokalnych mieszkańców, stanowiąc ważny element kulturalnego dziedzictwa regionu. Z całą pewnością stanowi niezwykle istotny punkt na mapie Bytomia.
Historia
Pierwotny budynek w miejscu obecnej kamienicy hotelowej był karczmą, która powstała przed 1858 rokiem, oznaczaną dawnym numerem 34. W roku tym zrealizowano projekt Steinmetza, w ramach którego wybudowano salę taneczną oraz teatralną w podwórzu. Z kolei budowa hotelu Sanssouci, zawierającego restaurację oraz winiarnię, miała miejsce w 1871 roku, a jego projekt wykonał Ferdinand Herrmann.
Wnętrze hotelu przeszło duże zmiany w 1895 roku, kiedy to zostało przebudowane według projektu J. Cyganka. Kolejna renowacja miała miejsce w 1910 roku i została przeprowadzona przez bytomską firmę Boswau & Knauer. Wówczas to obiekt zyskał nową nazwę – Kaiserhof.
Budynek ten został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego i stanowi najstarszy zabytek przy ulicy Dworcowej. Na przestrzeni lat obiekt był wielokrotnie remontowany; m.in. wymieniono oryginalną stolarkę okienną. W 2018 roku budynek przeszedł kompleksową modernizację, której rezultatem była odnowiona fasada. Dziś jest on znany jako Hotel Bristol, a na początku XXI wieku na parterze mieściła się kawiarnia oraz Bar Złom.
Architektura
Obiekt, o którym mowa, znajduje się w zabudowie o zwartej strukturze, na ulicy, co sprzyja jego charakterystyce. Od północnej strony otacza go dwa skrzydła budowli, co tworzy intymny wewnętrzny dziedziniec, który stanowiłby dobre miejsce do odpoczynku.
Fasada budynku liczy czternaście osi, a jej stylistyka nawiązuje do klasycyzmu, co nadaje jej elegancki wygląd. Detale architektoniczne wyróżniają się eklektyzmem oraz nawiązaniami do klasycyzujących form. W centralnej części, uwagę przykuwa półokrągły szczyt, ozdobiony kartuszem z girlandą, w której umieszczono datę 1911. Jest to elegancki akcent, przyciągający spojrzenia przechodniów.
Warto zauważyć, że elewacja parteru przeszła modyfikacje, co skutkuje jej obecnym ahistorycznym wyglądem, odmiennym od pierwotnego stanu.
Do tylnej części budynku, czyli oficyny, wprowadza brama wyposażona w stalową kratę, co podkreśla industrialny charakter tego miejsca.
Pozostałe obiekty w kategorii "Obiekty handlowo-usługowe":
Spółka Restrukturyzacji Kopalń | Budynek Hotelu Reichshof w BytomiuOceń: Hotel przy ul. Dworcowej 16 w Bytomiu