Mieszkańcy Bytomia oraz przedstawiciele lokalnych władz uczcili pamięć ofiar tragicznych wydarzeń, które miały miejsce 86 lat temu, w Nocy Kryształowej. W ramach upamiętnienia, złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową usytuowaną na placu Grunwaldzkim, w miejscu, gdzie niegdyś stała synagoga. Wydarzenia z 9 na 10 listopada 1938 roku były wstrząsającą cegiełką historii, gdyż w ich wyniku wiele osób zostało uwięzionych i deportowanych. Równocześnie odbyła się refleksja nad brutalnymi prześladowaniami Żydów w III Rzeszy.
W piątek, 8 listopada, przy tablicy upamiętniającej, na placu Grunwaldzkim, złożono kwiaty i oddano hołd tym, którzy w 1938 roku doświadczyli okrucieństw Nocy Kryształowej. W ceremonii udział wzięli m.in. sekretarz miasta, Mirosław Luks oraz Joanna Stępień, wiceprzewodnicząca Rady Miejskiej, a także przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej i Muzeum Górnośląskiego. Do akcji dołączyli również mieszkańcy Bytomia, zainteresowani upamiętnieniem tych bolesnych wydarzeń historycznych.
Warto przypomnieć, że Noc Kryształowa to jedno z najciemniejszych wydarzeń II wojny światowej, które skutkowało masowymi aresztowaniami i deportacjami Żydów oraz zniszczeniem ich mienia. Bytom, podobnie jak wiele innych miast w III Rzeszy, stał się miejscem brutalnych działań przeciwko Żydom, w tym spaleniem synagogi oraz zniszczeniem dużej części żydowskiego dobytku. Te tragiczne wydarzenia przypominają nam, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o ofiarach tak strasznych zbrodni, aby nigdy się nie powtórzyły.
W Bytomiu, w wyniku Nocy Kryształowej, zginęło wiele ludzi, a ci, którzy przetrwali to doświadczenie, zostali deportowani do obozów koncentracyjnych. Reflexja nad tymi wydarzeniami przypomina o konieczności ochrony praw człowieka oraz przeciwdziałania wszelkim formom dyskryminacji. Dlatego każdego roku mieszkańcy Bytomia będą wspominać te tragiczne chwile, by honorować pamięć ofiar i ich cierpienia.
Źródło: Urząd Miasta Bytom
Oceń: Bytomianie uhonorowali ofiary Nocy Kryształowej z 1938 roku
Zobacz Także