Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Suchogórski Labirynt Skalny”


Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Suchogórski Labirynt Skalny” znajduje się w północnej części Bytomia, na granicy z Tarnowskimi Górami. Usytuowany jest na szczycie oraz południowym zboczu Suchej Góry, będącej częścią Garbu Tarnogórskiego.

Ten unikalny obszar zajmuje niemal 20 hektarów i jest to drugi, po zespole przyrodniczo-krajobrazowym „Żabie Doły”, tego rodzaju zespół na terenie gminy. Obecność takich miejsc dobitnie świadczy o bogactwie przyrodniczym regionu.

Warto również zauważyć, że kontynuacją „Suchogórskiego Labiryntu Skalnego” po tarnogórskiej stronie granicy jest Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Doły Piekarskie”, co świadczy o spójności i ciągłości tego typu terenów ochrony przyrody w regionie.

Historia

Pierwotnie obszar, który obecnie figuruje jako teren chroniony, był intensywnie eksploatowany w celach górniczych. Wydobywano przede wszystkim dolomit oraz limonit, które miały istotne znaczenie w lokalnym przemyśle. Po zakończeniu działalności wydobywczej, odlatujące skały ustąpiły miejsca bujnej roślinności, która zaczęła dominować w tym regionie.

W roku 2008, na mocy uchwały rady gminy Bytom, utworzono zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Suchogórski Labirynt Skalny”, który jest naturalnym przedłużeniem zespołu przyrodniczo-krajobrazowego „Doły Piekarskie”, ustanowionego w Tarnowskich Górach w 2006 roku. To także dowód na dbałość o zachowanie unikalnych walorów przyrodniczych w tym regionie; w ciągu tych lat zmieniające się władzę podejmowały działania mające na celu ochronę i zachowanie tych terenów dla przyszłych pokoleń.

Na obszarze parku, który rozciąga się na granicy miast Bytom i Tarnowskie Góry, można zobaczyć historyczny kamień punktu triangulacyjnego pochodzący z końca XIX wieku. Jest on niezwykle cennym świadectwem przeszłości, a jednocześnie stanowi punkt zerowy pruskiego układu współrzędnych zwany „Sucha Góra”. Tego rodzaju elementy kulturowe są nie tylko atrakcją turystyczną, ale i ważnym elementem identyfikacji lokalnej społeczności.

Walory przyrodniczo-krajobrazowe

Ukształtowanie terenu

Obszar zwany „Suchogórskim Labiryntem Skalnym” charakteryzuje się imponującą różnorodnością ukształtowania terenu. Wynika ona z wcześniejszych działań eksploatacyjnych, które doprowadziły do powstania licznych zagłębień oraz dolin. Obok nich zjawiskowo wyrastają strome grzbiety, grzędy, pagórki oraz wąwozy, tworząc unikalny krajobraz.

Dzięki tej mozaice form powierzchniowych, nazwaLabirynt została przyjęta dla całości obszaru, co idealnie oddaje jego złożoność i urok.

Fauna i flora

Na terenie zespołu możemy spotkać wiele gatunków roślin, a w szczególności drzewa takie jak: brzoza brodawkowata, klon zwyczajny, jawor, lipa drobnolistna, sosna zwyczajna, dąb czerwony, robinia akacjowa oraz modrzew europejski. Oprócz drzew, obszar ten wzbogacony jest o różnorodne krzewy oraz rośliny chronione, w tym dziewięćsił bezłodygowy oraz kruszczyk szerokolistny.

Jeśli chodzi o faunę, „Suchogórski Labirynt Skalny” jest siedliskiem dla wielu ptaków leśnych i płazów, które również w swojej obecności podkreślają bogactwo tego miejsca.

Przypisy

  1. Mieczysław Filak. Ciekawostki geograficzne. „Gwarek”, 23.07.2019 r. Wydawnicza Spółdzielnia Pracy „Gwarek Śląski”. ISSN 0209-0368.
  2. a b Zespół przyrodniczo-krajobrazowy Suchogórski Labirynt Skalny. [w:] Centralny Rejestr Form Ochrony Przyrody [on-line]. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska. [dostęp 26.10.2018 r.]
  3. a b c d Suchogórski Labirynt Skalny na stronach internetowych miasta Bytom. [dostęp 18.04.2011 r.]

Pozostałe obiekty w kategorii "Rezerwaty przyrody i parki narodowe":

Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Żabie Doły” | Miechowicka Ostoja Leśna | Rezerwat przyrody Segiet

Oceń: Zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Suchogórski Labirynt Skalny”

Średnia ocena:4.57 Liczba ocen:22