Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach jest renomowaną luterańską wspólnotą religijną, zlokalizowaną w dzielnicy Miechowice miasta Bytom. Ta ważna jednostka wyznaniowa należy do diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Parafia znajduje się przy ulicy Matki Ewy, gdzie odbywają się regularne nabożeństwa oraz inne wydarzenia religijne, mające na celu budowanie wspólnoty wśród wiernych. W 2012 roku liczba osób regularnie uczestniczących w życiu parafii wynosiła około 150, co świadczy o jej aktywności i znaczeniu w lokalnej społeczności.
W kontekście regionalnym, parafia odgrywa istotną rolę w kultywowaniu tradycji luterańskiej, oferując miejsce dla modlitwy, edukacji religijnej oraz integracji wiernych. Jej obecność w Miechowicach wzbogaca różnorodność kulturalną i religijną tego obszaru.
Historia
W 1890 roku na obszarze wsi Miechowice został zbudowany ewangelicki zakład opiekuńczy Ostoja Pokoju, który był darem dla Ewy von Tiele Winckler od jej ojca. W jego wnętrzach urządzono skromną, neogotycką kaplicę z witrażem, gdzie regularnie odbywały się nabożeństwa. W tym czasie społeczność luterańska w Miechowicach liczyła około 700 członków.
Zaledwie dwa lata później, w 1892, oddano do użytku szpital Weleska, zaprojektowany na 80 pacjentów. W celu zaspokojenia potrzeb zakładów, w 1896 roku rozpoczęto budowę kościoła ewangelickiego, a jego uroczyste poświęcenie miało miejsce 2 lutego 1898 roku. Nabożeństwa przeniesiono do tej nowej placówki, a kaplica w Ostoi Pokoju stała się miejscem pomocniczym.
W 1902 roku, obok szpitala, wzniesiono kolejny budynek przeznaczony dla chorych. 1 października 1905 roku odbyła się uroczystość poświęcenia budynku Cisza Syjonu, w którym znajdowała się duża sala na ewangelizacje oraz inne wydarzenia, natomiast w wydzielonych pokojach mieszkały diakonise. W przylegającym budynku mieściła się zakładowa kuchnia.
Na przestrzeni lat, w kompleksie miechowickim powstało 28 budynków dla domu opieki. Na początku XX wieku, w tym miejscu działał również szpital, szkoła pielęgniarska, ochronka, a także domy pomocy dla różnych grup społecznych. W 1927 roku parafia w Miechowicach liczyła już 2300 wiernych.
W trakcie I wojny światowej na terenie ośrodka funkcjonował szpital dla żołnierzy. Po zakończeniu II wojny światowej, budynki zakładu stały się siedzibą Państwowego Domu Dziecka. W latach 50. XX wieku kościół był zamknięty na czas remontu, a nabożeństwa oraz inne ceremonię, takie jak konfirmacje i śluby, odbywały się w budynku Anielska Straż.
Od 1984 do 1987 roku zrealizowano nowy dom parafialny, który został poświęcony 16 sierpnia 1987 roku. W 1991 roku parafia odzyskała prawo własności do budynku Cisza Syjonu. W latach 90. XX wieku dawna siedziba domu dziecka została rozebrana.
W 1989 roku rozpoczęto prace organizacyjne związane z budową nowego domu opieki. 21 października 1990 roku odbyło się poświęcenie kamienia węgielnego przez ks. bp. Janusza Narzyńskiego. Budowa zakończyła się pięć lat później, a nowy Ewangelicki Dom Opieki Ostoja Pokoju został oddany do użytku 17 czerwca 1995 roku.
Do 1987 roku, duchowni zamieszkiwali zabytkowy budynek plebanii z 1894 roku, który także mieścił sale katechetyczne, gdzie odbywały się lekcje religii oraz szkółki niedzielne. Po II wojnie światowej, w plebanii były również prowadzone godziny biblijne, Koło Pań oraz spotkania młodzieżowe. Po 1995 roku powstał nowy budynek dla księży, a w plebanii zaaranżowano mieszkania dla pracowników parafii oraz domu opieki.
Do parafii należał filiarny kościół ewangelicki w Bytomiu-Bobrku, który powstał w 1932 roku. Z powodu zmniejszającej się liczby wiernych, spowodowanej migracją zborowników do innych dzielnic oraz uczęszczaniem do kościołów w Miechowicach i centrum, a także na skutek śmierci części parafian z Bobrka, około 2011 roku zaprzestano ich regularnych nabożeństw. Dodatkowo w 2014 roku kościół uległ zniszczeniu w wyniku podpalenia, a w 2017 roku został odtworzony na terenie Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie.
Współczesność
Nabożeństwa w kościele ewangelickim w Miechowicach są organizowane w każdą niedzielę oraz w czasie świąt, co pozwala na regularne uczestnictwo wiernych w obrzędach religijnych.
W wyniku szkód górniczych zniszczono wiele obiektów, które kiedyś tworzyły dawny zakład opiekuńczy. Do dnia dzisiejszego przetrwały jednak nieliczne budowle, w tym dom Ostoja Pokoju, Elim oraz Cisza Syjonu, a także stara plebania, które pozostają w gestii parafii. Ponadto, wciąż istnieje siedziba byłego szpitala Waleska, która jest aktualnie własnością państwową.
Tuż za kościołem znajduje się niewielki cmentarz, gdzie spoczywają miechowickie diakonisy, a między innymi Matka Ewa, co czyni to miejsce istotnym punktem dla społeczności.
W ramach działalności parafii funkcjonuje Muzeum Domek Matki Ewy, ulokowane w drewnianym budynku z roku 1902, w którym niegdyś mieszkała ta diakonisa. Muzeum nie tylko posiada swoją stałą ekspozycję, ale także umożliwia zwiedzanie szlaku poświęconego Matce Ewie, organizuje różnorodne zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz prowadzi warsztaty i szkolenia, co z pewnością przyczynia się do integracji lokalnej społeczności i edukacji kulturalnej.
Przypisy
- a b c Parafia Ewangelicko-Augsburska W Miechowicach. Wirtualne Muzeum Ewangelicyzmu Bytomia i Okolic. [dostęp 16.10.2020 r.]
- Ewangelicki Dom Opieki „Ostoja Pokoju”. Wirtualne Muzeum Ewangelicyzmu Bytomia i Okolic. [dostęp 16.10.2020 r.]
- Szlak Matki Ewy. Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Bytomiu. [dostęp 16.10.2020 r.]
- Kontakt. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Miechowicach. [dostęp 16.10.2020 r.]
- a b c Dr Adam Kubacz: Obiekty sakralne Miechowic. [dostęp 11.11.2018 r.]
- Anna Malinowska, Judyta Watoła. Uratowano kościół z Bobrka. W środę wielkie otwarcie. „Gazeta Wyborcza”, 13.09.2017 r.
- Spadkobiercy reformacji. „Życie Bytomskie”, 23.10.2017 r.
- Wiadomo, kto podpalił świątynię. Gość.pl, 22.09.2014 r. [dostęp 14.10.2020 r.]
- Prawdopodobnie odryglowali drzwi. Gość.pl, 25.07.2014 r. [dostęp 14.10.2020 r.]
- Kościół luterański w Bytomiu-Miechowicach zamknięty. „Dziennik Zadcodni”, 29.03.2014 r.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia Ewangelicko-Metodystyczna w Bytomiu | Zbór Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego w Bytomiu | Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów w Bytomiu | Parafia Dobrego Pasterza w Bytomiu-Karbiu | Parafia św. Rodziny w Bytomiu-Bobrku | Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu | Parafia św. Małgorzaty w Bytomiu | Parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Bytomiu-Szombierkach | Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu | Zbór Kościoła Wolnych Chrześcijan w Bytomiu | Parafia św. Józefa Robotnika w Bytomiu | Kościół Boży w BytomiuOceń: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bytomiu-Miechowicach