Willa położona przy ulicy Sądowej 8 w Bytomiu to wyjątkowy obiekt, którego historia sięga drugiej połowy XIX wieku.
Ta elegancka budowla została ujęta w rejestrze zabytków nieruchomych województwa śląskiego, co potwierdza jej kulturową i architektoniczną wartość.
Historia
Willa, która znajduje się przy ulicy Sądowej 8 w Bytomiu, została wzniesiona w 1886 lub 1887 roku na podstawie projektu E. Würtemberga. Została zbudowana w miejscu wcześniejszego budynku gospodarczego, należącego do Antona Kapsta. Pierwszym właścicielem tej eleganckiej rezydencji był właśnie Anton Kapst (1844–1921), znany w Bytomiu rzeźbiarz oraz producent betonowych dekoracji architektonicznych.
W roku 1903 zaszła istotna zmiana, ponieważ budynek został podłączony do nowo zbudowanej sieci kanalizacyjnej, co znacząco poprawiło standard życia mieszkańców. Rok później, w 1904 roku, ogród przylegający do willi został oddzielony od ulicy drewnianym parkanem, co dodało uroku tej nieruchomości. Na zapleczu willi znajdowała się pracownia rzeźbiarsko-sztukatorska, co świadczy o artystycznym charakterze tego miejsca.
Willa, wraz z działką zajmującą niegdyś ogród, została wpisana do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego 30 listopada 1995 roku, pod numerem rej. A/1617/95. Od lat 90. XX wieku budynek był użytkowany przez Powszechną Spółdzielnię Spożywców „Społem”, a później przez oddział Banku Handlowego. Co najmniej od 2013 roku znajdował się w nim także oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz pralnia.
W jednym ze skrzydeł budynku mieści się również salon urody. Natomiast od 25 stycznia 2019 roku, willa stała się siedzibą I Zespołu Kuratorskiej Służby Sądowej, która wykonuje orzeczenia w sprawach karnych dla Sądu Rejonowego w Bytomiu. Historia tego miejsca jest zatem bogata i wpisuje się w szersze dzieje Bytomia, łącząc w sobie elementy architektury, sztuki i prawa.
Architektura
Willa przy ul. Sądowej 8 w Bytomiu to niezwykle interesujący przykład architektury neorenesansowej. Efektownie usytuowana, cofnięta do linii zabudowy, niegdyś otoczona była zadbanym ogrodem, a obecnie zachwyca swoim jednopiętrowym układem.
Nad przejazdem budowli znajduje się elewacja upiększona hermami, co nadaje jej unikalnego charakteru. Wokół ościeży okien poddasza można dostrzec starannie wykonane dekoracje rzeźbiarskie, które dodają estetyki całej konstrukcji.
Jednym z najcenniejszych elementów wewnętrznych willi jest witraż gomułkowy sięgający XIX wieku, umieszczony w oknie klatki schodowej. Obraz przedstawia bukiet polnych kwiatów, co jeszcze bardziej podkreśla historyczną wartość tego miejsca.
Przypisy
- a b c d Rejestr zabytków nieruchomych – województwo śląskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30.09.2024 r. [dostęp 25.06.2021 r.]
- a b c d e f g h i j Architektura Śródmieścia Bytomia. 4. Willa, ul. Sądowa 8. [w:] Bytom na starych pocztówkach [on-line]. [dostęp 25.06.2021 r.]
- a b c Anna Śmiałek, Maciej Droń, Tomasz Śmiałek: Spacerem po Bytomiu: Przewodnik dla poszukujących…. Bytom: Urząd Miejski w Bytomiu, 2013 r., s. 71. ISBN 978-83-62234-64-6.
- Kontakt. Pralnia Eko. [dostęp 25.06.2021 r.]
- Olimpia Salon Urody - Bytom. [w:] Orły Kosmetyki [on-line]. [dostęp 25.06.2021 r.]
- Sąd Rejonowy w Bytomiu. [dostęp 25.06.2021 r.]
- a b c d Historyzm. Urząd Miejski w Bytomiu. [dostęp 25.06.2021 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Zabytki":
Pałac Tiele-Wincklerów w Miechowicach | Dom Polski „Ul” | Piwnice Domu Gorywodów | Wieża ciśnień w BytomiuOceń: Willa przy ul. Sądowej 8 w Bytomiu