Adam Pastuch, urodzony 14 marca 1958 roku w Bytomiu, to postać niezwykle wszechstronna, łącząca w sobie różnorodne pasje i talenty. Jako filolog polski, wykazuje się głęboką znajomością języka oraz kultury, co czyni go wartościowym nauczycielem.
Nie tylko zajmuje się edukacją, ale również aktywnie uczestniczy w marketingu, a także animuje życie artystyczne w swoim otoczeniu. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora w różnych instytucjach kultury, co świadczy o jego zaangażowaniu w rozwój i promocję sztuki.
Życiorys
Adam Pastuch to osoba ściśle związana z edukacją oraz kulturą. Jest synem Edwarda i Krystyny. Swoją edukację rozpoczął w I Liceum Ogólnokształcącym im. Jana Smolenia w Bytomiu, co stanowiło fundament jego późniejszej kariery. Następnie, w latach 1977–1981, podjął studia filologiczne na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie zdobył tytuł magistra filologii polskiej.
W 1996 roku ukończył również studia podyplomowe na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, koncentrując się na marketingu, co wzbogaciło jego wiedzę oraz umiejętności w zakresie zarządzania i promocji. Po zakończeniu studiów polonistycznych, Adam Pastuch rozpoczął pracę jako nauczyciel w szkołach średnich na terenie Będzina oraz Bytomia.
Od 1989 roku był zatrudniony w Wydziale Kultury Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, co ściśle wiązało się z jego zaangażowaniem w rozwój lokalnej kultury oraz edukacji.
Działalność w instytucjach kultury
Adam Pastuch ma na swoim koncie szereg znaczących działań w obszarze kultury, które zaczęły się od 1993 roku, kiedy to stał się współzałożycielem oraz dyrektorem biura Towarzystwa Zachęty Kultury w Katowicach. Później, w ciągu swojej kariery, objął stanowisko zastępcy dyrektora Estrady Śląskiej.
W 1995 roku rozpoczął współpracę z Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”, gdzie został zastępcą dyrektora Stanisława Hadyny. Po śmierci Hadyny, od 1999 do 2010 roku pełnił rolę dyrektora zespołu. Jego pasja do kultury uczyniła go kluczową postacią w regionie, a w latach 2011-2016 kierował Regionalnym Ośrodkiem Kultury w Katowicach, aby od 2016 do lutego 2020 roku zarządzać Regionalnym Instytutem Kultury w tym samym mieście.
Warto również zauważyć, że Adam Pastuch był pomysłodawcą nadania Zespołowi Pieśni i Tańca „Śląsk” imienia swojego poprzednika, Stanisława Hadyny. Inicjatywą Pastucha było również powstanie Śląskiego Centrum Edukacji Regionalnej przy zespole. Kolejny z jego pomysłów dotyczył otwarcia siedziby zespołu dla zwiedzających, co przyczyniło się do przeprowadzenia kompleksowych prac konserwatorskich w pałacu i parku w Koszęcinie.
W zgodzie z wizją Adam Pastucha, podjęto działania związane z konserwacją kaplicy pałacu, przekształconej w kameralną salę koncertową. Jego twórcze podejście przejawiało się również w organizacji dorocznego Pikniku Artystycznego pod nazwą Święto Śląska, które stało się istotnym wydarzeniem kulturalnym regionu.
Podczas swojej działalności w Regionalnym Instytucie Kultury, Adam Pastuch był również pomysłodawcą mobilnego centrum digitalizacji, którego nazwa – MobiDig – również wyszła spod jego ręki. Pracownia zajmująca się digitalizacją zyskała uznanie, zdobywając złoty medal na XV edycji Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2022.
Odznaczenia
Adam Pastuch jest przykładem osoby, która zdobyła liczne odznaczenia za swoje osiągnięcia. Jego liczne wyróżnienia świadczą o zaangażowaniu w rozwój kultury oraz aktywności na rzecz regionu.
- srebrny Krzyż Zasługi (2003),
- Odznaka Honorowa za Zasługi dla Województwa Śląskiego (2004),
- nagroda „Uskrzydlony” w kategorii: Promocja Polski w Europie i świecie (2004),
- złota odznaka „Zasłużony dla rozwoju województwa katowickiego”,
- Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego w dziedzinie upowszechniania kultury (2004),
- Order Świętego Stanisława klasy I (2007),
- brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” w dziedzinie upowszechniania kultury (2008),
- złota odznaka „Za opiekę nad zabytkami” (2010).
Każde z tych odznaczeń stanowi uznanie dla pracy i pasji, jaką Adam Pastuch wkłada w rozwój kultury oraz promowanie regionu.
Przypisy
- ZŁOTY MEDAL dla MobiDIG na INTARG! - Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego [online], instytutkorfantego.pl [dostęp 18.05.2022 r.]
- a b Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego [online], www.slaskie.pl [dostęp 31.01.2021 r.]
- Redakcja, "Uskrzydleni" 2004 [online], Dziennik Polski, 18.01.2005 r. [dostęp 03.02.2021 r.]
- MKiDN - Medal Zasłużony Kulturze - Gloria Artis [online] [dostęp 08.02.2021 r.]
- INWESTYTURA 2007 r. - Stowarzyszenie Dam i Kawalerów Orderu św Stanisława w Polsce [online], wkoss.pl [dostęp 08.02.2021 r.]
- Redakcja, Wielkie święto Śląska w Koszęcinie [online], Kłobuck Nasze Miasto, 28.06.2010 r. [dostęp 04.03.2021 r.]
- Zespół Śląsk jest majstersztykiem Stanisława Hadyny [online], zwrot.cz, 15.11.2019 r. [dostęp 27.11.2020 r.] (pol.).
- DanutaD. Lubina-Cipińska DanutaD. (red.), Śląsk, Z biegiem lat, z biegiem dni...Rok 2004 - Rok Hadynowski, 2005, s. 52.
- DanutaD. Lubina-Cipińska DanutaD. (red.), Śląsk. Z biegiem lat, z biegiem dni... Rok 2005 - Rok Edukacji Narodowej, 2006, s. 13.
- DanutaD. Lubina-Cipińska DanutaD. (red.), Śląsk. Z biegiem lat, z biegiem dni... Rok 2005 - Rok Edukacji Narodowej, 2006, s. 20.
- Rok 2000, [w:] DanutaD. Lubina-Cipińska DanutaD. (red.), "Śląsk". Złote półwiecze. Księga jubileuszowa Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny z lat 1953-2003, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, 2003.
- Rok 1999, [w:] DanutaD. Lubina-Cipińska DanutaD. (red.), "Śląsk". Złote półwiecze. Księga jubileuszowa Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny z lat 1953-2003, Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, 2003.
- a b Adam Pastuch. Profil użytkownika na Linked in [online].
- a b c d e f g h Pastuch Adam, [w:] Ralph.R. Hübner Ralph.R., Who is who w Polsce : leksykon biograficzny z ok. 12000 biogramami znanych polskich osobistości, częściowo ze zdjęciami. Cz. 2, [Łub-Z], Zug: Hübners blaues Who is Who, 2002, s. 1482-1483.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Andrzej Klamt | Fryderyk Kremser | Jacek Król | Ryszard Lenc | Wojciech Brzoska | Piotr Grella-Możejko | Marek Kalita | Josef Wiessalla | Wacław Pilkowski | Sebastian Perdek | Piotr Żurawski | Roman Szołtysek | Jacek Marek | Marzena Godecki | Sławomir Elsner (poeta) | Jan Maszczyszyn | Aleksander Kuc (reżyser) | DK Welchman | Mirosław Jacek Błaszczyk | Jan StaniendaOceń: Adam Pastuch