Barbara Błońska-Fajfrowska


Barbara Ludwika Błońska-Fajfrowska to postać niezwykle istotna w polskiej polityce oraz środowisku akademickim. Urodziła się 9 lutego 1949 roku w Bytomiu, co stanowi punkt wyjścia jej bogatej kariery zawodowej. W ciągu swojego życia pełniła wiele znaczących ról, między innymi jako nauczycielka akademicka oraz profesor nauk medycznych.

W ramach swojej działalności politycznej, Barbara Błońska-Fajfrowska była również posłanką na Sejm IV kadencji, gdzie miała wpływ na kształtowanie polityki w Polsce. Jej zaangażowanie w życie publiczne i akademickie przyczyniło się do wielu istotnych zmian w obszarze nauk medycznych i edukacji.

Życiorys

Barbara Błońska-Fajfrowska uzyskała wykształcenie medyczne, kończąc w 1973 roku studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. W 1984 roku obroniła pracę doktorską, a niedługo później uzyskała tytuł doktora habilitowanego. W dniu 6 kwietnia 2001 roku została uhonorowana tytułem profesora nauk medycznych.

Po ukończeniu studiów, rozpoczęła karierę akademicką w Śląskiej Akademii Medycznej, gdzie pełniła różne funkcje, w tym była dziekanem Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej. W ciągu swojej kariery naukowej opublikowała około 60 prac, nawiązując tym samym do ważnych odkryć i badań w dziedzinie medycyny.

Oprócz działalności naukowej, Barbara Błońska-Fajfrowska była aktywna w Polskim Towarzystwie Lekarskim, Polskim Towarzystwie Okulistycznym oraz Polskim Towarzystwie Farmaceutycznym. Jej zaangażowanie nie ograniczało się jedynie do nauki; sprawowała również mandat posłanki na Sejm IV kadencji jako reprezentantka Unii Pracy w koalicji SLD-UP, gdzie reprezentowała okręg katowicki.

W Sejmie zasłynęła jako przewodnicząca Komisji Zdrowia, a także jako członkini Komisji Etyki Poselskiej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Warto zaznaczyć, że w 2005 roku podjęła decyzję o nieubieganiu się o reelekcję, kończąc tym samym swoją działalność w parlamencie.

Przypisy

  1. a b c Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. IV kadencja. Przewodnik. Warszawa: Wydawnictwo Sejmowe, 20.04.2002 r.
  2. M.P. z 2001 r. nr 17, poz. 274
  3. M.P. z 1998 r. nr 42, poz. 596

Oceń: Barbara Błońska-Fajfrowska

Średnia ocena:4.69 Liczba ocen:23