Henryk Paweł Apostel, urodzony 29 stycznia 1941 roku w Bytomiu, to postać o znaczącym dorobku w polskim sporcie, w szczególności w piłce nożnej. Jest to polski piłkarz, trener piłkarski oraz działacz, który na długo zapisał się w pamięci fanów tego sportu. Jego kariera trenerska nabrała tempa, kiedy od 1977 do 1984 roku objął stanowisko szkoleniowca reprezentacji Polski do lat 18 oraz 21.
W trakcie swojej pracy z młodzieżowymi drużynami, Henryk Apostel osiągnął znakomite wyniki, prowadząc młodych zawodników do dwukrotnego zajęcia drugiego miejsca w mistrzostwach Europy. Niestety, nie udało mu się powtórzyć tych sukcesów w pracy z dorosłą kadrą narodową, której był trenerem w latach 1993-1995. Mimo to, jego osiągnięcia w szkoleniu młodzieży pozostają godne uwagi.
Trener Apostel równolegle zdobywał doświadczenie w renomowanych klubach, takich jak Śląsk Wrocław i Lech Poznań, gdzie miał możliwość doskonalenia swojego warsztatu trenerskiego. Jego praca na poziomie klubowym i kadrze narodowej dowodzi, że był skutecznym strategiem oraz osobą zaangażowaną w rozwój polskiej piłki nożnej.
W latach 1999-2008 pełnił funkcję wiceprezesa do spraw szkolenia w Polskim Związku Piłki Nożnej, co potwierdza jego znaczącą rolę w kształtowaniu przyszłości tego sportu w Polsce.
Kariera piłkarska
Henryk Apostel, grający na pozycji środkowego pomocnika, swoją karierę rozpoczął w Rozbarku Bytom, gdzie spędził dziewięć lat. Po tym czasie przeszedł do lokalnego rywala, Polonii, z którą w 1962 roku odniósł wielki sukces, zdobywając mistrzostwo Polski.
W tym samej roku zadebiutował w reprezentacji Polski podczas towarzyskiego meczu z Marokiem, co stanowiło jego jedyny występ w kadrze narodowej. Swoje najwspanialsze piłkarskie chwile przeżywał w warszawskiej Legii, z którą zdobył mistrzostwo oraz dwa Puchary Polski.
W 1969 roku Apostel podjął wyzwanie i wyjechał do Stanów Zjednoczonych, jednakże po pewnym czasie wrócił do kraju, kontynuując karierę jako zawodnik Śląska Wrocław, a następnie Polonii Warszawa oraz ponownie na krótko w Legii.
Henryk Apostel zakończył swoją piłkarską karierę w 1976 roku, mając 35 lat, pozostawiając po sobie ślad w historii polskiego futbolu.
Kariera szkoleniowa
Henryk Apostel rozpoczął swoją karierę szkoleniową wPogoni Siedlce. Następnie przez siedem lat współpracował z Polskim Związkiem Piłki Nożnej, gdzie pełnił rolę selekcjonera w drużynach juniorskich oraz młodzieżowych. W latach 1980 i 1981 jego zespół do lat 18 wywalczył srebrne medale na mistrzostwach Europy. Jego wychowankami w tym czasie byli m.in. Dariusz Dziekanowski, Waldemar Matysik, Dariusz Kubicki, Józef Wandzik oraz Dariusz Wdowczyk.
Od 1984 do 1988 roku Apostel prowadził Śląsk Wrocław. Już w swoim pierwszym sezonie zdołał uratować drużynę przed spadkiem z ekstraklasy. W 1987 roku zajął z zespołem czwarte miejsce w lidze oraz zdobył Puchar Polski. Po krótkim epizodzie w Lechu Poznań udał się na trzy lata do Stanów Zjednoczonych, gdzie trenował polonijną drużynę Orły Chicago.
W 1991 roku Apostel wrócił do Polski i objął stanowisko trenera w Lechu Poznań, z którym zdobył pierwszy tytuł mistrza kraju w swojej karierze trenerskiej. W następnym sezonie, pomimo, że zespół zajął jedynie trzecie miejsce, powtórzył ten wynik po konfiskacie tytułu przez PZPN dla Legii Warszawa. Niestety, Lech miał trudności w europejskich pucharach, gdzie odpadł z eliminacji Ligi Mistrzów w drugiej rundzie, przegrywając z IFK Göteborg w dwumeczu (0:1 i 0:3).
Na początku sezonu 1993-1994 objął Górnika Zabrze, jednak wkrótce po tym zrezygnował selekcjoner reprezentacji Polski Andrzej Strejlau. Apostel został jego następcą 20 grudnia 1993 roku, z zadaniem awansu na Euro 1996. Mimo cennych remisów z Francją i Rumunią oraz wysokiego zwycięstwa nad Słowacją, drużyna zajęła czwarte miejsce w grupie, co skutkowało porażką w eliminacjach, a po meczu z Azerbejdżanem, 15 listopada 1995 roku, Apostel złożył dymisję.
W trakcie swojej pracy z reprezentacją, prowadził zespół w 19 meczach, notując 7 zwycięstw, 7 remisów oraz 5 porażek. Po rezygnacji objął drugoligową Wisłę Kraków, którą wprowadził do ekstraklasy w tym samym sezonie. Następnie pracował jeszcze raz w Górniku Zabrze, a w 1997 roku krótko przebywał w Omanie. W przededniu sezonu 1998/1999 został trenerem KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, który dążył do powrotu do ekstraklasy po spadku. Pomimo dobrego początku sezonu, drużyna wiosną osiągnęła tylko czwarte miejsce w klasyfikacji. Po zakończeniu rozgrywek Apostel zakończył swoją 25-letnią karierę trenerską.
Sukcesy
Zawodnicze
Henryk Apostel osiągnął znaczące sukcesy na boisku, grając w znanych klubach. W Polonii Bytom zdobył tytuł Mistrza Polski w roku 1962. Jego kariera była kontynuowana w Legii Warszawa, gdzie również odniósł sukcesy, zdobywając tytuł Mistrza Polski w 1969 oraz tytuł Wicemistrza Polski w 1968. Dodatkowo, jako członek Legii, zdobył również Puchar Polski w latach 1964 i 1966.
Trenerskie
Po zakończeniu kariery zawodniczej, Apostel przeszedł na stanowisko trenerskie, gdzie również odniósł wiele sukcesów. Jako trener Reprezentacji Polski U-18 uzyskał wicemistrzostwo Europy U-18 w latach 1980 i 1981. Następnie w Śląsku Wrocław zdobył Puchar Polski oraz Superpuchar Polski w 1987 roku. Jego dalsza kariera trenerska obejmowała również Lech Poznań, gdzie przyczynił się do zdobycia Mistrzostwa Polski w 1992 i 1993 roku oraz Superpucharu Polski w 1992. W Wiśle Kraków zrealizował awans do ekstraklasy w roku 1996.
Kariera działacza
Po roku 1999 Henryk Apostel podjął decyzję o zakończeniu kariery trenerskiej i rozpoczął nowy rozdział swojego życia jako członek Prezydium PZPN, pełniąc funkcję wiceprezesa ds. szkoleniowych. Wkrótce przed rozpoczęciem Mundialu 2002 oraz w jego trakcie zaistniał jako jeden z najgłośniejszych krytyków ówczesnego selekcjonera Jerzego Engela. Konflikt pomiędzy nimi przykuł uwagę mediów, a zdaniem wielu ekspertów, mógł mieć wpływ na późniejsze zwolnienie Engela, co ostatecznie rozgrzało dyskusje wśród kibiców oraz komentatorów sportowych.
Henryk Apostel nie ograniczał się jedynie do działalności w związku, bowiem zagrał także epizodyczną rolę działacza sportowego w popularnym filmie „Poranek kojota”, co podkreśla jego wszechstronność i zaangażowanie w świat sportu.
Przypisy
- Henryk Apostel w bazie Filmweb
- WaldemarW. Frańczak WaldemarW., RobertR. Burda RobertR., Piłkarskie potyczki ostrowieckiego klubu. 80 lat KSZO, Starachowice: U.P.Z.P. „Dorand” T.S. Cisek, 2009 r., ISBN 978-83-61347-84-2, OCLC 751253063. Brak numerów stron w książce
Pozostali ludzie w kategorii "Sport i rekreacja":
Artur Skowronek | Ewa Marcinkowska | Ryszard Grzegorczyk | Janusz Kościelny | Ewa Matyjaszek-Matela | Zygfryd Szołtysik | Józef Szmidt | Józef Wieczorek (piłkarz) | Horst Mahseli | Gerard Lukoszczyk | Tadeusz Huciński | Patrycja Flakus | Krzysztof Kempny | Waldemar Legień | Mariusz Fornalczyk | Magdalena Stefanowicz | Marta Śrutwa | Karol Wąsiński | Hans-Jürgen Felsen | Tomasz FornalikOceń: Henryk Apostel