Agnieszka Fatyga


Agnieszka Joanna Fatyga, urodzona 21 lipca 1958 roku w Bytomiu, była wybitną osobowością polskiej sceny artystycznej. Zmarła 30 października 2020 roku w Warszawie. Przez lata swojej kariery zasłynęła jako aktorka teatralna i telewizyjna, a także jako utalentowana piosenkarka oraz pianistka.

Fatyga często występowała na estradzie, łącząc różnorodne gatunki artystyczne i zdobywając serca widzów w Polsce. Jej talent i szerokie umiejętności zapewniły jej miejsce w kraju jako jedną z najbardziej rozpoznawalnych artystek swojego pokolenia.

Życiorys

Agnieszka Fatyga to artystka, która jako najmłodsza w rodzinie Józefa Fatygi, miała starszą siostrę i brata. W trakcie swojego dzieciństwa mieszkała w Świętochłowicach, gdzie rozpoczęła swoją edukację muzyczną. Uczyła się w szkole muzycznej w Bytomiu, a swoje umiejętności pianistyczne szlifowała u profesora Andrzeja Jasińskiego, gdzie uzyskała dyplom pianistyczny. Kolejnym krokiem w jej karierze były studia na Wydziale Operowym Akademii Muzycznej w Warszawie, a następnie na Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie, gdzie ukończyła naukę w 1981 roku.

Agnieszka występowała w renomowanych teatrach warszawskich, takich jak Teatr Narodowy (1980–1984), Teatr Ateneum (1984–2000) oraz Operetka Warszawska (1993). Jej działalność artystyczna obejmowała również rolę w epizodycznej występie w serialu Alternatywy 4 w 1983 roku, a dwa lata później zagrała w filmie Spowiedź dziecięcia wieku.

W roku 1996 Agnieszka Fatyga zadebiutowała w spektaklu Opera Granda, w reżyserii Macieja Wojtyszki, którego premiera odbyła się w warszawskim Teatrze Ateneum 12 lipca. W 2001 roku zagrała w filmie Przychodnia każdego przechodnia. Oprócz występów teatralnych, artystka zajmowała się także dubbingiem, użyczając swojego głosu postaci Georgette w animacji Oliver i spółka oraz Klarabelli w filmie Mickey, Donald, Goofy: Trzej muszkieterowie.

W jej bogatym repertuarze muzycznym znalazły się utwory autorstwa Bertolda Brechta, znane przeboje musicalowe, a także romanse rosyjskie. Realizowała swoje artystyczne pasje także w ariach operowych oraz ich pastiszach, między innymi w takich dziełach jak Carmen, Traviata, Tosca, Gilda i Czarodziejski flet.

Życie prywatne

Agnieszka Fatyga była kobietą o bogatej historii osobistej, będącą małżonką Wojciecha Olszańskiego. Para doczekała się jednej córki, Michaliny, która z pewnością niosła ze sobą część niezwykłej spuścizny matki.

Po śmierci, Agnieszka znalazła swój spokój na cmentarzu Powązki Wojskowe, w miejscu oznaczonym jako kwatera G-3a urn.-20, gdzie spoczywa wśród innych zasłużonych osób.

Nagrody

Agnieszka Fatyga zdobyła wiele prestiżowych wyróżnień, które doceniają jej talent i osiągnięcia artystyczne.

  • 1986 – Przewodniczący ds. Radia i Telewizji przyznał jej nagrodę za wybitne osiągnięcia aktorskie w Teatrze Telewizji oraz w programach artystyczno-rozrywkowych,
  • 1986 – Otrzymała również Złoty Ekran za unikalną interpretację piosenek aktorskich,
  • 1986 – W tym samym roku została laureatką Nagrody im. Stanisława Wyspiańskiego II stopnia w dziedzinie estrady,
  • 1997 – Nagroda za znakomite umiejętności wokalne w spektaklu „Opera Granda” z Teatru Ateneum w Warszawie na XXXVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych,
  • 1997 – Zyskała tytuł Najprzyjemniejszej Aktorki na III Ogólnopolskim Festiwalu Sztuk Przyjemnych w Łodzi za swoją rolę w spektaklu „Opera Granda” w Teatrze Ateneum w Warszawie,
  • 2001 – Nagroda Sokoli Laur im. Augustyna Świdra, przyznawana przez władze miasta za wybitne osiągnięcia promujące Świętochłowice.

Filmografia

Filmografia Agnieszki Fatygi zawiera szereg znaczących ról i występów w polskim kinie oraz telewizji, co podkreśla jej wszechstronność jako artystki.

  • 1983: Alternatywy 4 – odcinek 8. pt. Wesele jako prostytutka w restauracji „Kongresowa”,
  • 1983: Widziadło – wykonanie pieśni,
  • 1985: Spowiedź dziecięcia wieku jako śpiewaczka Marco,
  • 2001: Przychodnia każdego przechodnia jako żona dyrektora.

Przypisy

  1. Pogrzeb Agnieszki Fatygi. Aktorka spoczęła na Powązkach Wojskowych [online], kultura.onet.pl [dostęp 03.01.2021 r.]
  2. Nie żyje Agnieszka Fatyga. Georgette z "Olivera i spółki" miała zaledwie 62 lata [online], Animated Brain, 30.10.2020 r. [dostęp 01.11.2020 r.]
  3. Malwina Zaborowska: Nie żyje aktorka Agnieszka Fatyga. rmf24.pl, 30.10.2020 r. [dostęp 30.10.2020 r.]
  4. Agnieszka Fatyga w bazie filmpolski.pl
  5. Michalina Olszańska w bazie filmpolski.pl
  6. Wyszukiwarka cmentarna - Warszawskie cmentarze

Oceń: Agnieszka Fatyga

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:19