Marek Hucz


Marek Piotr Hucz, urodzony 20 grudnia 1988 roku w Bytomiu, jest wszechstronnym artystą polskim, który zyskał uznanie jako aktor zarówno na scenie teatralnej, jak i w produkcjach filmowych.

Jego umiejętności nie ograniczają się jedynie do aktorstwa; jest również scenarzystą, producentem oraz reżyserem. Warto zaznaczyć, że jest współzałożycielem Grupy Filmowej Darwin, co podkreśla jego zaangażowanie w rozwój polskiej kinematografii i sztuki filmowej.

Życiorys

Marek Hucz, utalentowany aktor, z sukcesami rozwija swoją karierę artystyczną, a jego bogata historia zaczyna się od ukończenia liceum ogólnokształcącego w Zabrzu. To tam, w ramach grupy teatralnej 3xM, przyswajał swoje pierwsze aktorskie doświadczenia. Następnie doskonalił swoje umiejętności w policealnym studio aktorskim Lart studiO w Krakowie, a w 2013 roku zakończył swoją edukację na Wydziale aktorskim w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej, pod skrzydłami Doroty Segdy.

Kariera aktorska

Jego debiut teatralny miał miejsce w 2009 roku, podczas drugiego roku studiów, kiedy to wystąpił na scenie Teatru Bagatela. Odegrał wówczas znaczące role w dwóch spektaklach: „Woyzcku” Georga Büchnera w reżyserii Andrzeja Domalika oraz w „Tramwaju zwanym pożądaniem”, którego reżyserem był Dariusz Starczewski. Dziecięca publiczność miała okazję zobaczyć go także w przedstawieniu „Kubuś i reszta”, pod kierownictwem Ewy Kaim.

W trakcie czwartego roku studiów, zagrał w ważnych przedstawieniach dyplomowych, takich jak „Nadobnisie i koczkodany” w reżyserii Adama Nawojczyka, „Ja-jestem-nim” bazującym na opowiadaniach Etgara Kereta, w reżyserii Szymona Kaczmarka oraz „Healter Skelter – Czarna komedia” opartym na 44 listach Zygmunta Baumana, w reżyserii Pawła Świątka. Dodatkowo, pod okiem Doroty Segdy, brał udział w czytaniu poematu Juliusza Słowackiego pt. „Jan Bielecki”, realizowanym w ramach cyklu Krakowski Salon Poezji w Teatrze Słowackiego.

W Teatrze Łaźnia Nowa wystąpił w spektaklu „Smutki tropików”, którego reżyserem był Paweł Świątek, a także w „Szczekających psach” w Teatrze TrzyRzecze, realizowanym przez Tomasza Gawrona.

Grupa Filmowa Darwin

W 2012 roku Marek Hucz, razem z kolegą Janem Jurkowskim, powołali do życia kanał o nazwie Grupa Filmowa Darwin na platformie YouTube, gdzie wspólnie produkowali filmy krótkometrażowe. Zyskał on popularność dzięki serii „Wielkie Konflikty”. W odpowiedzi na ten sukces, postanowili utworzyć nowy kanał pod tytułem G.F. Darwin, na którym przenieśli swoje dotychczasowe produkcje, zmieniając poprzedni kanał na Archiwum Darwina, w którym utrzymali resztę swojej twórczości.

Z czasem Grupa Filmowa Darwin rozwinęła się, wprowadzając nowe cykle filmowe, takie jak „Shorty Darwina”, „Dziennik Internetowy” oraz „Groovy Movie”. W 2016 roku Marek oraz jego kolega współpracowali z telewizją TVN, realizując serial rozrywkowy „Wielkie teorie Darwina”, który doczekał się kontynuacji w 2021 roku w postaci serialu komediowego „Misja”. Kolejnym kamieniem milowym w jego karierze było nakręcenie odcinka pt. „1%” do miniserialu Netflixa „Czarne lusterko” w 2017 roku. Dodatkowo, w 2019 roku Hucz napisał książkę „To (nie) koniec świata”, współpracując ponownie z Janem Jurkowskim, której tematyka dotyczyła ich twórczości w ramach G.F. Darwin.

Życie prywatne

Prywatnie Marek Hucz pasjonuje się ezoteryką oraz studiowaniem różnych religii, a także literaturą fantasy, co z pewnością wpływa na jego wzbogacanie własnej wrażliwości artystycznej.

Spektakle teatralne

W karierze teatralnej Marka Hucza znalazło się wiele intrygujących spektakli, które z pewnością przyciągnęły uwagę miłośników dramatu. Oto wybrane tytuły z jego dorobku artystycznego:

  • 2009: Woyzeck w reżyserii Andrzeja Domalika,
  • 2009: Tramwaj zwany pożądaniem w reżyserii Dariusza Starczewskiego – w roli Młodego inkasenta,
  • 2010: Kubuś i reszta pod okiem Ewy Kaim,
  • 2010: Nadobnisie i koczkodany w reżyserii Adama Nawojczyka – grając postać Mandelbauma,
  • 2011: Ja-jestem-nim, reżyseria Szymona Kaczmarka,
  • 2012: Bracia Karamazow w reżyserii Anny Leśniak – jako Mitia,
  • 2012: Healter Skelter – Czarna komedia z momentami metafizycznymi pod kierunkiem Pawła Świątka,
  • 2013: Smutki tropików w reżyserii Pawła Świątka,
  • 2016: Szczekające psy w reżyserii Tomasza Gawrona – jako Niel.

Filmografia

Aktor

Marek Hucz zadebiutował na ekranie w 2012 roku, gdzie wystąpił gościnnie w serialu „Czas honoru” jako student w odcinku 8, sezonu piątego. Jego kariera rozwijała się dynamicznie, a w latach 2014-2019 występował w „Wielkich Konfliktach”, gdzie wcielał się w różne postacie.

Rok 2015 przyniósł mu występ gościnny w „Pielęgniarkach” (odcinek 86), a w 2016 roku zagrał w „Wielkich teoriach Darwina”, również w kilku rolach. W 2017 roku pojawił się na ekranie jeszcze jako nauczyciel wychowania fizycznego w „W rytmie serca” (odcinek 2).

W tym samym roku Marek Hucz pełnił rolę Mistrza gry w kilku produkcjach, takich jak „Biura i Ludzie”, „Prezydenci i Premierzy” oraz grał rolę kosmity w „Gwiezdnym Szeryfie”. Jego postać pielęgniarza w „Czarnym lusterku” (odcinek 4) wzbogaciła jego filmografię. W 2018 roku ponownie powrócił jako Mistrz gry w „Niedobitkach i Mutantach” oraz w „Gwiezdnym Szeryfie 2”.

Ostatnie lata jego kariery są równie barwne, dzięki wystąpieniu w „Szewczyku Dratewce” (jako lord Lizing) w 2019 roku oraz w odcinku 6 „Małego Grand Hotelu” w roli iluzjonisty Gold Paulini. Jego różnorodne talenty ujawniły się także w „Jaś i Małgosia – rodzeństwo, które przeżyło!”, gdzie zagrał Sobiesława/Czarodzieja kaptura. W 2021 roku Marek wcielił się w siebie samego w „Bogu internetów”, a także odegrał rolę Vulnero/Rafała w „Pani B.” oraz Arkadiusza Słowackiego w „Misji”.

Producent i scenarzysta

Obok aktorstwa, Marek Hucz istniał również jako producent i scenarzysta, za co zyskał uznanie w branży. W latach 2014-2019 był zaangażowany w produkcję „Wielkich Konfliktów”. Jego wkład w „Wielkie teorie Darwina” w 2016 roku był znaczący.

W 2017 roku pracował zarówno nad „Biurami i Ludźmi”, jak i „Prezydentami i Premierami”. Również w „Gwiezdnym Szeryfie” oraz „Czarnym lusterku” jego wkład jako producenta był nieoceniony. W kolejnych latach Hucz znów zajął się produkcją takich projektów jak „Niedobitki i Mutanci” oraz „Gwiezdny Szeryf 2”, kontynuując swoją karierę jako producent i scenarzysta w kolejnych filmach: „Wujek Chip”, „Szewczyk Dratewka”, „Jaś i Małgosia – rodzeństwo, które przeżyło!” i „Pani B.” w 2021 roku oraz „Misja”.

Reżyser

W obszarze reżyserii Hucz również odnalazł swoje miejsce, debiutując jako drugi reżyser w „Człowieku bez właściwości” w 2013 roku. Swoją rolę twórczą wykazał również w 2017 roku, gdy zajął się reżyserią części odcinków „Wielkich Konfliktów” oraz „Biur i Ludzi”, podnosząc jakość tych produkcji i wyznaczając nowe standardy reżyserskie.

Nagrody

W 2018 roku Marek Hucz zdobył Grand Video Awards w kategorii rozrywka za swój film krótkometrażowy zatytułowany Gwiezdny Szeryf.

Przypisy

  1. Zapnijcie pasy! „Misja” – wspólny projekt Playera i G.F. Darwin – startuje już 22.06.2021 r. [dostęp 25.06.2021 r.]
  2. „Misja” wspólnym projektem Playera i G.F. Darwin, premiera 22.06.2021 r. [dostęp 25.06.2021 r.]
  3. Sadecki 2016, Kreacja według Darwina.
  4. Filmweb, Czarne Lusterko.
  5. filmpolski.pl, To (nie) koniec świata.
  6. Teatr Bagatela, Marek Hucz.
  7. Łaźnia Nowa, Marek Hucz.
  8. eWejściówki.pl, Marek Hucz.
  9. Encyklopedia Teatru Polskiego, Marek Hucz.
  10. filmpolski.pl, Marek Hucz.

Oceń: Marek Hucz

Średnia ocena:4.87 Liczba ocen:16