Kościół św. Anny w Bytomiu


Kościół św. Anny i Miłosierdzia Bożego w Bytomiu jest jednym z ważnych obiektów sakralnych w regionie. Ten rzymskokatolicki kościół parafialny należy do parafii św. Anny w Bytomiu i został zbudowany w latach 1984–1989.

Usytuowany w dzielnicy Bytom-Rozbarku, przy ulicy Chorzowskiej, wyróżnia się nowoczesną architekturą, która przyciąga zarówno wiernych, jak i turystów.

Historia

Rozpoczęcie budowy kościoła św. Anny w Bytomiu datuje się na 7 kwietnia 1980 roku, kiedy to ks. Wacław Schenk uzyskał oficjalne zezwolenie na jego konstrukcję wraz z domem katechetycznym, który miał powstać przy ul. Chorzowskiej. Już od 1957 roku planował wybudowanie nowej świątyni dla swojej parafii.

W ważnym dniu 11 października 1982 roku, papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny, który był szczególny, ponieważ pochodził z grobu św. Piotra w Rzymie. Kamień ten został wmurowany 24 czerwca 1984 roku wraz z aktem erekcyjnym. Przed rozpoczęciem budowy ogłoszono przetarg na projekt kościoła, a działka na ten cel została przyznana Kościołowi 2 sierpnia 1982 roku, z kolei pozwolenie na budowę wydano miesiąc później, 2 października 1982 roku.

Sam kościół został wzniesiony na podstawie projektu stworzonego przez bytomskiego architekta Huberta Wagnera między 1984 a 1989 rokiem. Warto zaznaczyć, że projekt konstrukcyjny samej świątyni oraz plebanii opracował inżynier Mieczysław Radomski z Tarnowskich Gór. Prace budowlane były nadzorowane przez wikariusza ks. Antoniego Żelasko z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bytomiu, jak również przez ks. prałata Wacława Schenka, proboszcza parafii. Niestety, tragicznie zginął on 29 października 1982 roku w wypadku drogowym, gdy zmierzał na plac budowy.

Ostatecznie, kościół św. Anny został konsekrowany 20 listopada 1989 roku, stanowiąc ważny punkt w życiu religijnym społeczności Bytomia.

Architektura

Świątynia wyróżnia się swoją osiem bokową formą, wolnostojącą z dwiema kondygnacjami, a jednocześnie nie jest orientowana w tradycyjny sposób, co wpisuje ją w nurt współczesnego funkcjonalizmu. Dolna kondygnacja to kościół Miłosierdzia Bożego, z kolei górna kondygnacja to kościół św. Anny, który charakteryzuje się jedną emporą, lecz bez oddzielnie zdefiniowanej absydy. W sąsiedztwie świątyni znajduje się również wolnostojąca dzwonnica.

Budynek oparty jest na szkielecie z żelbetu, który został uzupełniony ścianami murowanymi z cegły. Na elewacji dominują żółte cegły, a wnętrze kościoła wykończono tynkiem, co nadaje mu elegancki wygląd. Przestrzenie we wnętrzu są obszerne i wypełnione światłem, emanowane przez minimalistyczne wyposażenie, które podkreśla jego nowoczesny styl.

W górnym kościele zlokalizowane są trzy rzeźby wykonane w drewnie, które przedstawiają scenę ukrzyżowania Chrystusa umiejscowioną nad głównym ołtarzem, oraz postacie św. Piotra i św. Anny Samotrzeć, znajdujące się po bokach prezbiterium. Autorem tych dzieł jest ludowy twórca Stanisław Klupa z Kielc, co dodaje kościołowi dodatkowej wartości artystycznej.

Przypisy

  1. a b c d e f g h Parafia św. Anny. Historia parafii [online] [dostęp 24.04.2022 r.]
  2. HenrykaH. Andrzejczak HenrykaH., Kalendarium życia ks. Wacława Schenka, [w:] RudolfR. Pierskała (red.), Ks. prof. Wacław Schenk: 20 lat po śmierci: materiały z konferencji naukowej zorganizowanej przez Katedrę Liturgiki i Hagiografii Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego oraz parafię Wniebowzięcia NMP w Bytomiu, 29.10.2002 r, Opole: Redakcja Wydawnictw WT UO, 2003, s. 18, ISBN 978-83-88939-45-7 .
  3. JózefJ. Pater JózefJ., Schenk Wacław, [w:] IrenaI. Antonów-Nitsche, MieczysławM. Pater (red.), Słownik biograficzny katolickiego duchowieństwa śląskiego XIX i XX wieku, Katowice: Księgarnia Św[iętego] Jacka, 1996, s. 367, ISBN 978-83-7030-177-4 .
  4. Halina Łabęcka, Zbigniew Marya Łabęcki: Kościoły i kaplice Bytomia. Bytom: Antiqua, 1992, s. 62, seria: Bytom Wczoraj i Dziś.

Oceń: Kościół św. Anny w Bytomiu

Średnia ocena:4.68 Liczba ocen:8