Stroszek-Dąbrowa Miejska


Stroszek-Dąbrowa Miejska to interesująca i dynamiczna dzielnica Bytomia. Zlokalizowana w strategicznym punkcie, graniczy z wieloma innymi obszarami miasta, co czyni ją wyjątkowym miejscem na mapie regionu. Wśród sąsiednich dzielnic znajdują się m.in. Śródmieście, Sucha Góra, Osiedle gen. Ziętka, Miechowice, oraz Stolarzowice. Każda z tych dzielnic wnosi coś unikalnego do charakteru Stroszka, tworząc zróżnicowane i ciekawe sąsiedztwo.

Warto zauważyć, że Stroszek-Dąbrowa Miejska nie tylko stanowi element większej całości, ale także kształtuje swoją tożsamość poprzez różnorodność mieszkańców i dostępne usługi. Dzielnica ta, dzięki swojemu położeniu, jest doskonałym miejscem zarówno dla osób pracujących, jak i dla rodzin poszukujących spokojnego otoczenia.

Historia

Pochodzenie nazwy

Nazwa Stroszek jest formą dzierżawczą, która wywodzi się od imienia osobowego Strosz, najprawdopodobniej będącego skrótem od Stronisław lub Strogobor. To interesujące pochodzenie świadczy o bogatej historii regionu.

Dzieje dzielnicy

Pierwsza udokumentowana wzmianka o Stroszku pojawiła się w 1495 roku. Wówczas to zarządcy Bytomia, Świerklańca i Nakła wystawili dokument, który potwierdzał granicę pomiędzy Bytomiem a Stroszkiem, wyznaczoną przez rzekę Bielczy (znaną także jako Szarlejka).

W dokumencie z 1625 roku, sporządzonym przez Piotra de Horninga, ówczesnego właściciela Radzionkowa, pojawiła się wzmianka o folwarku w tej okolicy. Od roku 1701 aż do 1945 Stroszek znajdował się w rękach siemianowickiej linii hrabiowskiej Donnersmarcków.

Przed otwarciem kopalni węgla kamiennego w Radzionkowie w 1874 roku, teren wokół Stroszka oraz sąsiedniej Rojcy pokryty był lasem dworskim. W regionie tym zlokalizowana była również leśniczówka, która była częścią „borowych lasów radzińskich”. Od połowy XVIII wieku w rejonie Stroszka oraz kolonii Wiktor istniał zwierzyniec dworski, stanowiący teren łowiecki Donnersmarcków.

W 1859 roku przez skraj Stroszka poprowadzono linię kolejową, która łączyła Chebzie (Kolej Górnośląska) z Tarnowskimi Górami. Obecnie na tym szlaku kursują pociągi wąskotorówki, która łączy Bytom z Miasteczkiem Śląskim.

Po 1950 roku, rozpoczęto realizację dużego projektu budowy osiedla, które miało pomieścić 5000 mieszkańców. Osiedle to zostało nazwane imieniem marszałka Rokossowskiego i jest ograniczone od wschodu drogą Bytom – Tarnowskie Góry. Od zachodu przylega do niego linia kolejki wąskotorowej, od południa z kolei znajduje się linia kolejowa Katowice – Lubliniec, a od północy droga Radzionków – Stolarzowice.

W roku 1963 na terenie Stroszka zbudowano dużą zajezdnię tramwajową, która została połączona z Bytomiem linią tramwajową numer 19. Wiosną 1970 roku rozpoczęto prace budowlane stadionu Ruchu Radzionków, które zakończono jego uroczystym otwarciem 16 czerwca 1973 roku, przed 1998 rokiem Radzionków pozostawał w granicach Bytomia.

Od 1975 roku Stroszek wchodzi w skład granic Bytomia. W 2006 roku doszło do zawalenia się sklepu Biedronka usytuowanego obok Szkoły Podstawowej nr 23, w jego miejsce zbudowano Polomarket.

W roku 2015 ukończono budowę kościoła pw. św. Józefa Robotnika na osiedlu Vitor. Do Stroszka przynależy również Dąbrowa Miejska, która była dawną dzielnicą Bytomia, mocno zniszczoną w latach 80. i 90. XX wieku w wyniku intensywnych szkód górniczych.

Ostatnie ważne wydarzenie miało miejsce w 2018 roku, kiedy to zlikwidowano stadion Ruchu Radzionków, a na jego miejscu zbudowano centrum handlowe CH STARY STADION.

Przypisy

  1. Michał Brzezinka, Wojciech Brol: Prognoza oddziaływania na środowisko projektu strategii rozwoju miasta Bytom 2020+. Bytom: 07.2014 r., s. 49.
  2. Hasło: Stroszek. W: Słownik etymologiczny nazw geograficznych Śląska. Stanisława Sochacka (red.). T. 13. Opole: Instytut Śląski, 2007 r., s. 86. ISBN 978-83-7511-051-7.
  3. Załącznik nr 2 do uchwały nr XLIV/612/09 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 26.03.2009 r. stanowiący jednocześnie Załącznik nr 2 do uchwały nr XXXVIII/582/05 Rady Miejskiej w Bytomiu z dnia 23.02.2005 r.

Oceń: Stroszek-Dąbrowa Miejska

Średnia ocena:4.66 Liczba ocen:12